Benny Hill a jeho neobyčejný život (1/2)

Neatorama zde pro vás uveřejnila tento článek od herce, komika a komentátora Eddieho Deezena. O Eddiem Deezenovi se můžete dozvědět více na jeho oficiálních stránkách nebo na jeho facebookové stránce.

Smysl pro humor se značně liší od člověka k člověku a je zcela subjektivní. Stejně tak jako má každý rád jiná plemena psů, druh auta, barvy, máme jiné představy o kráse dokonalého partnera. Zatímco já se u filmu Tři panáci vždy za břicho popadám, někomu by tato filmová komedie mohla přijít naopak velice nudná. Někteří křičí radostí při pohledu na Jonathana Winterse nebo Sida Ceasara, ale já v jejich díle nespatřuji pražádné zalíbení. Na druhou stranu jsem měl vždy pocit, že Benny Hill je nejméně doceněným komikem všech dob.

Tento génius mezi komedianty se narodil 20. ledna 1924 jako Alfred Hawthorne Hill. Jako mladý muž začínal s prací dojiče krav a později působil jako bubeník. Tato práce jej však omrzela a tak se vrhnul do nejrůznějších forem hereckých a uměleckých výstupů. Nejprve působil v Masonickém odpoledním klubu pro muže a později si polepšil a začal vystupovat v mnohých večerních klubech a divadlech. Jako zázrakem se několikrát objevil i ve vysílání tehdejšího začínajícího britského rádia. K uctění svého oblíbeného komika, Jacka Bennyho, si Alfred změnil své křestní jméno na Benny.


Benny obklopen svůdnými dívkami dne 17. ledna 1955.
http://www.gettyimages.com/license/3320140

Jeho první role byly eklektické. Vystupoval jako komik, ale zároveň aktivně vystupovat i ve vážných rolích. V roce 1955 se začal objevovat v britské televizi v rámci dřívější verze jeho vlastní show – The Benny Hill Show. Díky své show se proslavil po celé Británii. Jeho tehdejší vystoupení však byla prozatím stále v počátcích a s postupem času teprve začala dozrávat až do dnešní podoby mistrovského komického díla. Poté, co jsem se ohlédl nazpět a podíval se na jeho show ze sedmdesátých a osmdesátých let (samozřejmě se mi velice líbila), jsem byl nečekaně překvapen jemností a ladností její dřívější podoby.

Krom The Benny Hill Show měl tento komik i další antologicko-komediální show s názvem Benny Hill (1962 – 63). Zde vystupoval každý týden ve zcela odlišných rolích. Zajímavé je, že v roce 1965 objevil v televizi i v jedné ze Shakespearových her Sen noci svatojánské a to v roli Nicka Bottoma. Mohli jsme jej v minulosti spatřit hned v několika filmových rolích. Například ve filmu Chitty Chitty Bang Bang z roku 1968, kde si střihl poměrné vážnou roli výrobce hraček. Jeho talent neznal hranic a dokázal se adaptovat každé situaci. Bennymu se dokonce podařilo dostat se na špičku vánoční hitparády se svým tehdejším singlem „Ernie, tha Fastest Milkman in the West“.
 
 

V roce 1969 jeho show nabrala nový směr. Přešel totiž od přísně konzervativní sítě BBC, která jeho show na svých bedrech léta nesla a realizovala i jeho další díla ke Thameské televizi. A právě tato skutečnost dala vzniknout jeho skutečnému géniu v oblasti komedie Bennyho Hilla. Krom samotné změny jeho distribučních kanálů se samozřejmě měnila i doba, názory společnosti a nepanovala již přísná cenzura, která Bennyho do značné míry ve tvoření omezovala. Ztráta přísného společenského kodexu Bennymu doslova otevřela dveře ke tvorbě svých krátkých komediálních děl.


Benny ve středověkém kostýmu. Fotografie z roku 1968, která byla pořízená v legendárním pořadu The Benny Hill show.
http://www.gettyimages.com/license/495788163


Hillova tvorba tehdy zahrnovala celou plejádu dvojitých vstupů na jeviště, krátké gagy bez audia, nejrůznější převleky a jeho téměř oblečené krásky „Hillovy andělíčky“, kteří se stali jeho nejcennější předností. Krom toho si oblíbil i různé filmové efekty, jakými byly například zpomalení záběru, jeho zrychlení či opakování jednotlivých sekvencí. Právě tato jeho komická díla sedmdesátých a osmdesátých let byla jeho nejúrodnějším obdobím a umožnila vzniku legendárních show, díky kterým se stalo jeho jméno nezapomenutelným.

 
 

V Americe se jeho show začalo objevovat v roce 1979 a velice rychle se stala populární (stejně jako Tři panáci, i jeho show byla preferována spíše mužským pohlavím). Jeho show se poté začala šířit i dále do světa a díky tomu se stal velmi slavným a celosvětově oblíbeným komikem. Znělka jeho show „Yakety Sax“ je ještě dnes celosvětové známá jako „Znělka Bennyho Hilla“.

Jeho fanoušci, mezi které se řadil i Mickey Rooney, Burt Reynolds, Walter Cronkite, Michael Caine a hlavně tedy Bob Hope, sepsali knihu The Benny Hill Story (Příběh Bennyho Hilla), která byla vydána v roce 1989.

V sedmdesátých letech se stalo něco neskutečného. Samotný Charlie Chaplin pozval do Vevey ve Švýcarsku. Hill měl možnost povečeřet s nesmrtelnou legendou a dokonce byl pozván i do pracovny této neumírající legendy, kam se doposud nikdo kromě jeho nejbližší rodiny nepodíval. V jeho pracovně si Benny povšiml, kompletní sbírky své vlastní tvorby, což jej dovedlo k domnění, že Charlie musel jeho show zbožňovat. Bennyho se tato skutečnost velmi dotkla a tuto vzpomínku si od toho dne vždy velmi rád připomněl.

Druhý díl najdete zde:
www.bennyhill.cz/cs/benny-hill-a-jeho-neobycejny-zivot-2-2.htmlTento článek je publikován s laskavým svolením Miss Cellania, která umožnila český překlad tohoto článku. Druhé poděkování patří autorovi článku Eddie Deezenovi za výborný článek, který nám umožnil nahlédnout do života legendárního anglického komika Bennyho Hilla. Děkujeme.

Odkaz na původní článek na webu Neatorama:
www.neatorama.com/2013/10/24/The-Strange-Life-of-Benny-Hill/

Odkaz na facebook autora článku Eddieho Deezena:
https://www.facebook.com/eddie.deezen


Fotografie použity z Getty Images ©. Překlad článku www.bennyhill.cz. Poděkování patří také p. Vojtěchu Novákovi. Všechna práva vyhrazena.

 


Kontakt

BENNY HILL
anglický komik a herec

Kontakt na správce webu

Czech Fan Site
www.bennyhill.cz

Facebook fan profil:
www.facebook.com/BennyHillcz

Webové stránky www.bennyhill.cz jsou
vytvořený jako jedna velká pocta a vzpomínka
na úžasného britského baviče Bennyho Hilla.
ITS Office